Juurdepääsetavus

Käesolev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt leiate ülevaate põhilistest abivahenditest.

Klaviatuuriga navigeerimine

Sellel kodulehel on võimalik navigeerida ainult klaviatuuri abil. Navigatsioon toimub Tab-klahvi abil. Iga vajutusega liigub fookus järgmisele elemendile. Hetkel aktiivset elementi märgib värvimuutus ja kastike selle ümber. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed 3 linki, mis sellisel viisil navigeerides aktiivseks muutuvad, on tavakasutaja eest varjatud ning mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele. Need on vastavalt “Liigu edasi põhisisu juurde”, “Lülita kõrgkontrastsust” ja “Juurdepääsetavus”.

“Liigu edasi põhisisu juurde” jätab vahele päise ja vasaku paani ning hüppab lehe põhisisu juurde. “Lülita kõrgkontrastsust” vahetab lehe kujunduse kõrgkontrastseks - tekst muutub valgeks, lingid kollaseks ja taust mustaks. “Juurdepääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

  Sisu suurendamine

  Veebilehitsejad

  Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisse ehitatud funktsionaalsust.

  Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või - klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoida all Ctrl-klahvi ja samal ajal liigutada hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl- ja 0-klahvile.

  Eraldiseisvad programmid

  Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

  Windows 7’s leiab programmi nimega Magnifier, kui vajutada all vasakul Start-menüü nupule, trükkida "Magnifier" (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutada Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

  Windows XP’s leiab Magnifier’i, kui liiguda Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

  Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

  Veebilehitseja laiendused

  Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitsejas olemas olevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks “Zoom Page” https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zoom-page/, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks AutoZoom https://chrome.google.com/webstore/detail/autozoom/ocdkpkoaonnchdakgkmmcmnihhhgbjch

   Värvide muutmine

   Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta siia või navigeeri Tab-klahviga viiteni “Lülita kõrgkontrastsust”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks. Sellises olekus on paremini välja toodud ka elemendi fookus – jäme täpiline joon.

    Ekraanilugeja kasutamine

    Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda: näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijatele. 

    Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on teises vormis võimalik taasesitada. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras.

    Valik populaarseid ekraanilugejaid:

    Viimati uuendatud: 10.10.2023