Language switcher

Sa oled siin

Uuring: 82% elektrimüüjat vahetanud tarbijatest hindab vahetusprotsessi sujuvaks

Elektrimüüja vahetusprotsess on Eesti tarbijate jaoks olnud sujuv. 82% neist, kes on elektrimüüjat või paketti vahetanud, iseloomustab vahetusprotsessi positiivselt, selgus uuringufirma Uuringupartner värskest seireuuringust.

Kõikidest elanikest, kes on pärast turu avanemist ise elektrimüüjat valinud või vahetanud, nimetas 64% vastajatest vähemalt ühe põhjusena hinda. Peamiseks mittevahetamise põhjuseks tuuakse, et senine teenus on mugav ja hea. Ligi pooled Eesti elanikud (52%) leiavad, et elektriturul olevate elektrimüüjate ja nende poolt pakutavate elektrihinnapakettide kohta kättesaadav info on piisav. 20% peab infot mittepiisavaks ning 28% ei oska seda hinnata.
„Eriti hea meel on tõdeda, et enamuse tarbijate jaoks, kes on elektripaketti vahetanud, on see olnud positiivne kogemus. Kuna elektrienergia on samasugune vabaturu kaup nagu muud igapäevaselt vajaminevad tooted, on ka siin tarbijate aktiivsus erinevate pakkumiste võrdlemisel väga teretulnud,“ sõnas ameti peadirektor Märt Ots uuringu tulemusi kommenteerides.

Teadlikkus elektrituru avatusest on uuringu kohaselt väga kõrge: elektrituru avatusest on teadlikud 90% elanikest, veel 9% elanikest on enda sõnul sellest ilmselt kuulnud.
Eesti elektriturg avanes täielikult konkurentsile 2013. aasta alguses. Elektritarbijad saavad valida endale vabalt elektrimüüja ja hinnapaketi.
Võrgulepingu sõlminud inimene saab oma tarbimisandmeid ja lepinguid vaadata Eleringi hallatava andmevahetusplatvormi kaudu. Sealsamas saab anda elektrimüüjatele volituse oma tarbimisandmete vaatamiseks, mille alusel saavad elektrimüüjad teha personaalseid hinnapakkumisi. Lisaks on turul elektrihindade võrdlusportaale, mis aitavad tarbijal erinevaid pakkumisi võrrelda.

Uuringu viis sel suvel internetiküsitlusena Eesti elanikkonna seas läbi uuringufirma Uuringupartner. Küsitlusele vastasid need inimesed, kes tegelevad oma majapidamises elektriteemaga. Uuringu eesmärgiks oli teada saada, milline on Eesti elanikkonna teadlikkus elektrituru avatusest ning kuidas turu avanemine on mõjutanud inimeste käitumist, hoiakuid ja valikuid elektrimüüjate osas. 
 

Veel uudiseid samal teemal

01.12.2021

Konkurentsiamet analüüsis hinnaregulatsiooni tulemusi

Konkurentsiamet analüüsis regulatsiooni alla kuuluvate ettevõtjate kapitali tootlikkust, hindade dünaamikat, tarbijale müüdava teenuste kvaliteeti ning nimetatud tulemuste kontekstis ka energia kasutamise efektiivsust kuni aastani 2020 (kaasa arvatud).

27.10.2021

Konkurentsiamet tegi ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks

Konkurentsiamet tegi Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks. Eelmise aastaga võrreldes on elektrienergia hind 2021. aastal kasvanud 102%, mistõttu on põhjendatud üle vaadata kehtivad taastuvenergia toetuste määramise tingimused ja suurused.