Language switcher

Sa oled siin

Konkurentsiamet viis läbi elektri jaeturu analüüsi

Alates 1. jaanuarist 2013 on elektriturg 100% ulatuses kõigile tarbijatele avatud. Konkurentsiamet analüüsis, millised arengud on viie aasta jooksul pärast avanemist turul toimunud. Peamiselt käsitleb analüüs Eestis tegutsevaid elektrimüüjaid ja avanemise järgselt toimunud müüjate arvu muutumist ja tarbijate aktiivsust. 
Analüüsist selgub, et tänu turu avanemisele on lisandunud uusi elektrimüüjaid ning seega on konkurents suurenenud ja tarbijatel on rohkem võimalusi valida endale sobivaim müüja ja hinnapakett. Samas tuli välja, et Eesti elanikud tunnevad enim puudust infost, mis aitaks neil aru saada elektrihinnast üldiselt ning kuidas kujuneb lõpphind, mida tarbija peab maksma.

Võrdlusportaalis olevate fikseeritud ja börsi elektrihinna pakettide analüüsist selgus, et fikseeritud kuutasudega pakettidel tunduvad päeva ja öö hinnad küll madalamad, kuid sellele vaatamata ei jää need paketid kuu keskmise hinna osas soodsaimaks võrreldes teiste pakettidega.

Börsihinnal põhineva paketiga on kliendil võimalik saada kasu elektribörsi soodushinnaga perioodidest, kuid samas peab olema valmis ka kallimateks hinnaperioodideks. Sellistes pakettides sõltub elektrihind täielikult elektri börsihinnast, mis on pidevas muutumises. Elektrimüüjate börsihinna marginaali suurusest saab järeldada, et need on pigem madalad, mis näitab, et turg toimib ning tarbijatel on valikuvõimalus. Vastavalt ajaloolistele elektri turuhindadele on börsihinnaga paketid kujunenud soodsamaks, kui fikseeritud hinnaga paketid. 
 

Veel uudiseid samal teemal

01.12.2021

Konkurentsiamet analüüsis hinnaregulatsiooni tulemusi

Konkurentsiamet analüüsis regulatsiooni alla kuuluvate ettevõtjate kapitali tootlikkust, hindade dünaamikat, tarbijale müüdava teenuste kvaliteeti ning nimetatud tulemuste kontekstis ka energia kasutamise efektiivsust kuni aastani 2020 (kaasa arvatud).

27.10.2021

Konkurentsiamet tegi ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks

Konkurentsiamet tegi Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile ettepaneku taastuvenergia toetuste ülevaatamiseks. Eelmise aastaga võrreldes on elektrienergia hind 2021. aastal kasvanud 102%, mistõttu on põhjendatud üle vaadata kehtivad taastuvenergia toetuste määramise tingimused ja suurused.