Language switcher

Sa oled siin

Konkurentsiamet viis läbi elektri jaeturu analüüsi

Alates 1. jaanuarist 2013 on elektriturg 100% ulatuses kõigile tarbijatele avatud. Konkurentsiamet analüüsis, millised arengud on viie aasta jooksul pärast avanemist turul toimunud. Peamiselt käsitleb analüüs Eestis tegutsevaid elektrimüüjaid ja avanemise järgselt toimunud müüjate arvu muutumist ja tarbijate aktiivsust. 
Analüüsist selgub, et tänu turu avanemisele on lisandunud uusi elektrimüüjaid ning seega on konkurents suurenenud ja tarbijatel on rohkem võimalusi valida endale sobivaim müüja ja hinnapakett. Samas tuli välja, et Eesti elanikud tunnevad enim puudust infost, mis aitaks neil aru saada elektrihinnast üldiselt ning kuidas kujuneb lõpphind, mida tarbija peab maksma.

Võrdlusportaalis olevate fikseeritud ja börsi elektrihinna pakettide analüüsist selgus, et fikseeritud kuutasudega pakettidel tunduvad päeva ja öö hinnad küll madalamad, kuid sellele vaatamata ei jää need paketid kuu keskmise hinna osas soodsaimaks võrreldes teiste pakettidega.

Börsihinnal põhineva paketiga on kliendil võimalik saada kasu elektribörsi soodushinnaga perioodidest, kuid samas peab olema valmis ka kallimateks hinnaperioodideks. Sellistes pakettides sõltub elektrihind täielikult elektri börsihinnast, mis on pidevas muutumises. Elektrimüüjate börsihinna marginaali suurusest saab järeldada, et need on pigem madalad, mis näitab, et turg toimib ning tarbijatel on valikuvõimalus. Vastavalt ajaloolistele elektri turuhindadele on börsihinnaga paketid kujunenud soodsamaks, kui fikseeritud hinnaga paketid. 
 

Veel uudiseid samal teemal

12.03.2020

Konkurentsiamet soovitab Eesti Energial ja Eesti Gaasil hinnad hinnavõrdlusportaalides avalikustada

Selleks, et elektri- ja gaasiturg saaksid toimida läbipaistavalt ja võrdsetel alustel, soovitab amet Eesti Energia AS-il ja Eesti Gaas AS-il avalikustada nii elektri- kui gaasipakettide hinnakirjad vähemalt ühes hinnavõrdlusportaalis.

28.02.2020

Elektriautode laadimisvõrgust ei tohi tekkida monopoli

Konkurentsiamet juhib Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, Justiitsministeeriumile ning Elektrilevi OÜ-le saadetud kirjas tähelepanu, et elektriautode laadimisvõrgustiku puhul on oluline vältida monopoli tekkimist.