Language switcher

Sa oled siin

2022. aasta aastaraamatu fookuses on energiakriis ja selle mõjud

Pildil elektriliinid

Konkurentsiameti 2022. aasta tegevusi kokkuvõtva aastaraamatu läbivad teemad on energiakriis ning sellest põhjustatud hinnakasv ja inflatsioon.

Konkurentsiameti juhi Evelin Pärn-Lee sõnul ei alanud energiakriis ootamatult, ent mitme ebasoodsa asjaolu kokkulangemine on seda oluliselt võimendanud, mis omakorda tõi kaasa hinnakasvu ja inflatsiooni. „Riigid on olukorra parandamiseks ja tarbijate hinnašoki vähendamiseks kasutanud eri meetmeid. Näiteks loodi Eestis 2022. a sügisel ühe meetmena elektri universaalteenus, mille eesmärk oli tagada kodutarbijale stabiilne ja kontrollitav igakuine väljaminek. Selline meede on aga selge riigipoolne turule sekkumine, sest piiratakse nii tootja kui ka tarbija valikuvabadust. Lisaks on börsihinnad pikemas plaanis üldjuhul madalamad kui riiklikult määratud teenuste hinnad. Siin tekibki küsimus – milliseid meetmeid saab ning peaks riik sellises olukorras üldse kasutama ning kuna ja mil määral on õigustatud turuvabaduse piiramine,“ kommenteeris Pärn-Lee.

Aastaraamatus on lisaks energiakriisile kajastatud muutusi energiaturgudel ja ülevaated järelevalvemenetlustest. Veel leiab raamatust konkurentsi kahjustanud juhtumid ja koondumiste kontrollide tulemused.

„Konkurentsiamet on ühendasutus, mis tegeleb nii konkurentsijärelevalve kui ka majandusregulatsiooniga. Ennekõike on Konkurentsiamet aga ekspertorganisatsioon, mille missioon on selgelt suunatud sellele, et tagada Eestis avatud turud ja õiglased hinnad,“ märkis Pärn-Lee.

Konkurentsiamet teostab riiklikku järelevalvet konkurentsi, elektri, maagaasi, kaugkütte, posti, ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni ning raudtee, lennunduse ja sadama valdkondades.

Aastaraamatut saab lugeda Konkurentsiameti kodulehelt.