Konkurentsiameti põhilised ülesanded gaasi valdkonnas:
- Konkurentsivõimelise, turvalise ja keskkonnasäästliku maagaasi siseturu ja piirkondlike turgude arendamine;
- Võrguettevõtjale võrguteenuse hindade kooskõlastamine;
- Liitumistasude juhendite ja metoodikate kontrollimine ja kooskõlastamine;
- Võrgu- ja müügilepingute tüüptingimuste kooskõlastamine;
- Kvaliteedinõuete täitmise kontrollimine.
Tegevuse alus ja ülevaade valdkonnast
Gaasiturgu reguleerib maagaasiseadus, mis sätestab nõuded gaasi importijale, ülekandjale, müüjale ja edastajale. Eestis on peamised maagaasi kasutusalad soojuse tootmine ja tööstus.
Alates 01.03.2016 on Eesti gaasisüsteemihalduriks Elering AS (100% Eesti riigi omanduses). 2016. aasta algusest koondas Elering AS elektri ja gaasi ülekandevõrgud ühte ettevõttesse ning jätkab tegevust ühendsüsteemihaldurina.
2016. aastal viis Konkurentsiamet läbi maagaasi süsteemihalduri, nõuetekohasuse hindamise ehk nn sertifitseerimise protsessi. Hindamise läbiviimisel järgis Konkurentsiamet lisaks maagaasiseaduses toodud alustele ka Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses nr 715/2009 (käsitleb ülekandevõrkudele
juurdepääsu tingimusi) sätestatuid nõudeid. Euroopa Komisjon nõustus Konkurentsiameti otsuse eelnõuga ning amet kinnitas ettevõtja nõuetele vastavust 2016. aasta detsembris tehtud otsuses.
Süsteemihalduri Elering AS-i omanduses on Eesti ülekandevõrk, mille pikkus kokku on 885 km (sisaldab 43 km transiittorusid, 36 gaasijaotusjaama (GJJ) ja 3 gaasimõõtejaama (GMJ)). Suurim jaotusteenust osutav ettevõtja on AS Gaasivõrk (Eesti Gaas AS tütarettevõte), millele kuulub 1486 kilomeetrine jaotusvõrk. Lisaks AS-ile Gaasivõrk on Eestis veel 20 tegutsevat maagaasi jaotusvõrguettevõtet, millele kuulub kokku ca 648 km jaotusvõrke.
Avatud gaasiturg
Eesti gaasiturg on avatud alates 2007. aastast. Avatud gaasiturul saab iga tarbija valida endale sobiva gaasi müüja, sealjuures ei ole oluline, kelle võrguga on tarbimiskoht ühendatud.
2018. aastal tegutsesid aktiivselt jaemüüjatena 8 müüjat ja 18 võrguettevõtjat. Gaasi ostjate arv gaasi jaeturul on 51,8 tuh klienti, kelledest 47,7 tuh on kodutarbijad. 2018. aastal vahetas gaasimüüjat 2058 tarbijat, neist 1827 kodutarbijat (2017. aastal vahetas gaasimüüjat 3029 tarbijat, neist 2798 kodutarbijat). Seega 2018. aastal vahetas gaasi tarnijat 4% klientidest.
Mõisted
- Gaasivõrguettevõtja – tagab kliendile maagaasi ohutu ja kindla transpordi. Võrguteenuse pakkujat ei saa tarbija ise valida.
- Gaasimüüja – ettevõtja, kes müüb gaasi. Gaasimüüja saab iga tarbija ise valida vastavalt müüja pakutavatele pakettidele, tingimustele ja hindadele.
- Gaasi vabatarbija – turuosaline, kes ei ole kodutarbija.
- Gaasi kodutarbija – tarbija, kes tarbib gaasi kodumajapidamises.
Õigusaktid
- Maagaasiseadus »
- Maagaasituru toimimise võrgueeskiri »
- Riigilõivuseadus »
- Ebaseaduslikult kasutatud maagaasikoguse ja võrguteenuse ning selle maksumuse määramise põhimõtted »
Euroopa määrused ja direktiivid
Euroopa võrgueeskirjad
Seisukohad ja arvamused
2021: Gaasihindade analüüs
Kontaktid
Tauri Liiders
hinnaregulatsiooni osakonna ekspert
regulatsiooniteenistus
Telefon: 667 2577
[email protected]
Tiina Maldre
energiaturgude osakonna nõunik
regulatsiooniteenistus
Telefon: 667 2573
[email protected]